Comey se o zabijákově iPhonu rozpovídal na akci Aspen Security Forum, která se konala ve čtvrtek v Londýně. Jeden z přítomných novinářů se jej tam zeptal, na kolik FBI vyšlo prolomení zabezpečení iPhonu.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Přesnou částku šéf FBI sice neprozradil, ale je možné ji z jeho slov odvodit. „Opravdu hodně. Je to víc, než si zvládnu u FBI vydělat do konce svého funkčního období. Tedy za sedm let a čtyři měsíce,“ přiblížil Comey.

Pomohli Izraelci? 

Vzhledem k tomu, že jeho roční plat činí 183 300 dolarů (4,3 miliónu korun), není těžké spočítat úplatu za odblokování jablečného smartphonu. Celková částka musela dělat minimálně 1,3 miliónu dolarů (přes 31 miliónů korun).

Více nechtěl na dotazy týkající se celé kauzy odpovídat. Doposud tedy není jasné, jak přesně se podařilo vyšetřovatelům do uzamčeného iPhonu dostat a jaká společnost jim s odblokováním zařízení pomohla. [celá zpráva]

Podle dřívějších informací je to však práce společnosti Cellebrite se sídlem v Izraeli. Firma britské stanici BBC potvrdila, že s americkými vyšetřovateli spolupracuje, ale více nesdělila. Na svých internetových stránkách nicméně Cellebrite prohlašuje, že jeden z jejích nástrojů umí dekódovat a extrahovat data z iPhonu 5C.

Nástroj na odemčení FBI ještě poslouží

Odemčení zabijákova iPhonu nicméně vyšetřovatelům příliš nepomohlo, jak informoval na konci minulého týdne server CBS News. Nebyla totiž odhalena žádná data, díky nimž by se vyšetřování posunulo nějak dopředu. [celá zpráva]

Zdroj serveru nicméně zdůraznil, že veškerá získaná data z chytrého telefonu budou ještě několik dní nebo dokonce týdnů podrobně analyzována. Vše nicméně nasvědčuje tomu, že ani důkladnější prohledávání nepřinese žádné kloudné výsledky.

I tak ale nebyly vynaložené milióny zbytečné. Získaný nástroj totiž dokáže FBI využít k odemčení i dalších jablečných přístrojů. Konkrétně by mělo jít o iPhone 5C a starší modely, na ty nové jsou vyšetřovatelé krátcí. [celá zpráva]

„Máme nástroj, který však nepracuje na všech iPhonech,“ prohlásil již dříve Comey. Ani tehdy však žádné bližší informace nechtěl prozradit.