Trojský kůň Gozi je bezpečnostním expertům dobře znám. Poprvé se na scéně objevil už v roce 2007, tedy před devíti lety. Od té doby jej ale kyberzločinci nasazují v různě upravených verzích znovu a znovu.

To se týká i aktuálního případu, na který nyní upozornil server Security Week. Nově modifikovaná verze Goziho se soustředí výhradně na stroje s operačním systémem Windows 10, protože dokáže škodlivým kódem infikovat nový internetový prohlížeč Microsoft Edge. Ten je přitom v desítkách přednastaven jako defaultní browser.

Microsoft Edge

Nový prohlížeč Microsoft Edge

FOTO: archív tvůrců

Pokud se lidé na napadeném stroji přihlásí prostřednictvím prohlížeče Edge ke svému bankovnímu účtu, naservírují počítačovým pirátům své přihlašovací údaje jako na zlatém podnosu. Díky tomu jsou kyberzločinci jen krůček od skutečných peněz, stačí jim už jen propašovat virus na chytrý telefon uživatele, aby mohli odposlouchávat jejich potvrzovací SMS zprávy.

Dobrou zprávou nicméně je, že drtivá většina nejpoužívanějších antivirových programů si s tímto nezvaným návštěvníkem dovede poradit. Majitelé strojů s aktualizovaným antivirem se tak nemají příliš čeho obávat.

Zda se prostřednictvím nové hrozby podařilo již nějaké uživatele o jejich úspory připravit, zatím není známo.