Mnoho mladých lidí podle NCA rychle přechází od „špásování” na internetu k vyšším formám počítačové kriminality. Většina z nich si neuvědomuje, že tím porušuje zákon a že jim hrozí stíhání a trest. „V posledních letech jsou přitom pachatelé počítačových zločinů stále mladší,” řekl šéf odboru prevence v rámci NCA Richard Jones.

„Víme, že pouhým obviňováním mladých lidí ze zločinnosti situaci nevyřešíme. Proto se kampaň zaměřuje na lepší motivaci dětí, aby používaly své (počítačové) dovednosti lepším a vhodnějším způsobem,” vysvětlil Jones. Kampaň se hodně zaměřuje také na rodiče, kteří podle zjištění NCA mnohdy netuší, co jejich děti na počítačových sítích dělají.

Balíčky nabízející hackerské nástroje

Policejní organizace unijních zemí Europol zaznamenala, že se věk pachatelů počítačové kriminality snižuje po celé Evropě. Přispívají k tomu stále dostupnější a lehce použitelné „balíčky” nabízející různé nástroje a formy počítačové zločinnosti.

„Varujeme je, že jejich používání není jen zábava, že je to trestný čin,” říká k preventivní práci organizace vedoucí jejího střediska proti počítačové kriminalitě Jaap van Oss.

Kanadská odbornice na hackery Gabriella Colemanová poznamenala, že k objevování různých portálů a informací na webu láká mladé uživatele i věhlas hackerských skupin, jako je hnutí Anonymous. To je mezinárodní sítí počítačových hackerů a aktivistů, kteří provádějí kybernetické útoky jménem obrany svobodného internetu.