Před zadními vrátky v operačním systému iOS 9, který využívají chytré telefony iPhone, počítačové tablety iPad a multimediální přehrávače s dotykovým displejem iPod Touch, varoval Národní bezpečnostní tým CSIRT.

„Hackeři nalezli způsob, jak získat přístup k heslům a kontaktům uloženým na zařízeních Apple s operačním systémem iOS verze 9 i v případě, že jsou tato zařízení chráněna přístupovým kódem či technologií touch ID,“ uvedl bezpečnostní analytik Pavel Bašta z týmu CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Riziko není tak vysoké

Objevená zranitelnost ale nepředstavuje pro běžné uživatele takové nebezpečí, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zatímco drtivou většinu jiných trhlin mohou počítačoví piráti zneužít jednoduše na dálku prostřednictvím internetu, nově nalezená zadní vrátka mohou zneužít pouze v případě, že mají telefon skutečně v ruce.

I přesto lze předpokládat, že Apple chybu opraví v dohledné době pomocí nějaké aktualizace. Kdy to ale bude, zatím americký počítačový gigant neuvedl.

Devátá generace mobilní platformy iOS zaujme na první pohled barevnějším vzhledem, který mimochodem v porovnání se současnou osmičkou působí i moderněji. Za líbivým pozlátkem se však ukrývá i celá řada funkčních vylepšení, přehled těch nejnutnějších naleznete v našem dřívějším článku. [celá zpráva]