Hlavní obsah

Kdo nahrál video nebo fotografie na web? Kvůli změně vyhlášky to policie zjistí snadno

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Poskytovatelé internetových služeb by měli uchovávat data o cílových IP adresách. To by mělo policii usnadnit vyšetřování závažných kybernetických zločinů, snadněji by například zjistila, kdo nahrál na web závadné fotografie nebo videa. Změnu příslušné vyhlášky v úterý odsouhlasila Bezpečnostní rada státu. Kritici však varují před tím, že novela by mohla ohrozit soukromí uživatelů.

Foto: Archiv, Právo

Článek

Podle dosavadní vyhlášky ukládají poskytovatelé internetových služeb na půl roku IP adresy jedné strany komunikace. Podle nového návrhu by měly být na stejnou dobu uchovávány i koncové IP adresy.

Policie bez nich podle mluvčí policejního prezidia Jany Macalíkové některé případy prakticky nemůže vyšetřovat. Týká se to třeba dětské pornografie. "Bez znalosti cílové IP adresy nelze zjistit, kdo fotografie uložil," popsala Macalíková.

Úprava vyhlášky se stala terčem kritiky kvůli tomu, že se policie více dostane do soukromí uživatelů internetu. Citlivé je toto téma i kvůli tomu, že v minulosti unikla z policejních spisů i soudních jednání řada odposlechů.

Hlavní slovo má mít soud

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého však jde o to, aby se policie dostala k informacím o koncových serverech. "Je to způsob, který by policii přispěl k objasňování nejzávažnějších kauz," řekl Tuhý.

Podle kritiků by však mohla být tato data zneužita. To ale Tuhý odmítá s tím, že policie by se k údajům dostala až poté, co to povolí soud. "Je jasná garance, že by v tomto případě nemělo dojít ke zneužití," uvedl policejní prezident.

Podle Chovance v poslední době internetová kriminalita "obrovsky narůstá" v řádu stovek procent. Vyhláška nyní poputuje k další debatě a schvalovacímu procesu do vlády. "Garantujeme, že tento proces ... nebude mít dopad na ohrožení ať už identity či osobní ochrany klientů, kteří používají tyto adresy," řekl Tuhý po jednání Bezpečnostní rady státu.

Anketa

Souhlasíte, aby byla uchovávána data o koncových IP adresách?
ano, pokud to pomůže v šetření trestné činnosti
25,5 %
ne, je to zásah do soukromí
74,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2527 čtenářů.

Co je IP adresa?

IP adresa je unikátní adresa pro každé zařízení v prostředí internetu – například počítače, chytré telefony, tablety, apod.

Zkratka IP je synonymem pro Internet Protocol, tedy protokolu, pomocí něhož spolu komunikují zařízení v rámci světové sítě. Veškerá data posílána z prvního na druhé zařízení přes počítačovou síť, obsahují IP adresu odesílatele i příjemce.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám