Své o tom ví 40letá žena z Klatovska, které nedávno přišel e-mail od dlouholeté kamarádky z Anglie.

„Psala mi, že je se svojí sestřenicí ve Španělsku a shání pro ni peníze na operaci kvůli těžkým zdravotním problémům,“ líčila Právu žena, která s rozhovorem souhlasila jen za podmínky zachování anonymity.

„Konkrétně prý potřebuje složit částku 7000 eur, přičemž více než polovinu už má k dispozici. Tak jsem odpověděla, že mohu dát dohromady 50 tisíc korun, a požádala jsem ji o informace, kam mám peníze poslat. Obratem mi přišlo číslo účtu ve španělské bance,“ uvedla žena.

Samozřejmě teď už vím, že jsem byla neopatrná a neměla jsem s těmi penězi tak chvátat.40letá žena z Klatovska

Protože se jí zdála prosba kamarádky velmi naléhavá, na nic nečekala a prostřednictvím internetového bankovnictví peníze převedla. „Samozřejmě teď už vím, že jsem byla neopatrná a neměla jsem s těmi penězi tak chvátat. Udělala jsem chybu, ale když mi někdo urgentně napíše o pomoc, tak prostě nepřemýšlím a jednám. Nechtěla jsem se moc vyptávat, aby to nevypadalo, že se nějak zdráhám pomoci,“ řekla žena.

Odpovědi končily v koši

S kamarádkou se spojila přes Skype druhý den. „Hned jsem se jí ptala, jak je na tom ta její sestřenice, jestli je to hodně zlé. Ona na to reagovala, že žádnou sestřenici ve Španělsku nemá a že jde o podvod. Vysvětlila mi, že se za ni vydával někdo jiný, kdo se jí naboural do elektronické pošty,“ vzpomínala žena na nepříjemné procitnutí.

Na zrušení transakce už bylo příliš pozdě. „V mé bance mi řekli, že peníze už odešly do zahraničí a nedá se s tím nic dělat. Už jsem pomalu smířená, že už je neuvidím,“ uvedla dále žena.

Její šance na úspěch ještě klesly, když přišla reakce ze španělské banky. „Oznámili, že peníze byly z účtu obratem vybrány a jejich majitele se nepodařilo zjistit. Tím pro ně případ skončil. Skeptičtí co do odhalení pachatele jsou i policisté, kde jsem podala trestní oznámení,“ uzavřela žena.

Právo zjistilo, že pětašedesátileté majitelce zneužitého e-mailu podvodníci změnili pravidla v nastavení elektronické pošty tak, aby všechny odpovědi na finanční pomoc záměrně končily v koši. To zjistila až poté, co jí zavolal syn s tím, že mu přišla z jejího e-mailu výzva s prosbou o finanční příspěvek na transplantaci ledviny sestřenice v Madridu.

On sám na tento podvodný e-mail ze zvědavosti odpověděl, jak může pomoci. Když obdržel pokyn poslat peníze na konkrétní číslo bankovního účtu, okamžitě začal jednat.

„Řekl mi, ať si změním přístupové heslo do e-mailu a všem kontaktům pošlu varování, že se jedná o podvod. Když jsem to ale chtěla udělat, zjistila jsem, že mám adresář komplet vymazaný,“ sdělila žena policistům.