Skimmovací zařízení se ještě před pár lety šířila jako mor. V roce 2012 bylo toto náčiní kybernetického podsvětí hojně rozšířené dokonce i v Česku. V Praze je na bankomaty instalovala skupina cizinců.

V posledních měsících jsou ale proti nim bankomaty již velmi dobře zabezpečeny. Hlídají je kamerové systémy a další bezpečnostní prvky, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. Lidé jsou navíc při vybírání peněz také daleko více ostražití, proto kyberzločinci změnili taktiku.

Ostražitost už při vstupu do banky

„Přibývá skimmovacích zařízení, která jsou místo na samotném bankomatu instalována na dveřích umožňujících přístup do prostor s bankomatem například i mimo běžné hodiny,“ varoval bezpečnostní analytik Pavel Bašta z Národního bezpečnostního týmu CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Skimmovací zařízení nainstalované na dveřích do zabezpečených prostor s bankomatem.

Skimmovací zařízení nainstalované na dveřích do zabezpečených prostor s bankomatem.

FOTO: repro www.krebsonsecurity.com

Kartu jsou tak schopni takovýmto způsobem zkopírovat ještě dříve, než dojde k jejímu vložení do bankomatu. Jednoduše všechna potřebná data získají už při vstupu do banky nebo zabezpečeného prostoru. Pokud se jim, například pomocí vhodně umístěné kamery, podaří ještě zachytit zadávání PIN kódu, v cestě k cizím penězům jim už nic nebrání.

Ostražití by tak lidé neměli být pouze při ťukání PIN kódu do bankomatu, ale také při vstupu do zabezpečených prostor s bankomatem.