V posledních týdnech se objevují stále častěji podvodné stránky, které přinášejí nové informace o šíření a léčbě eboly. Místo exkluzivních videí, fotek a textů však lidé většinou narazí na zákeřné trojské koně a viry.

Na stránky se snaží zpravidla upozornit prostřednictvím nevyžádané pošty. Falešné weby jim často neslouží pouze k šíření virů, snaží se tak z lidí vylákat také citlivé informace.

„Phishingové e-maily mohou obsahovat odkazy, které vedou uživatele na stránky sbírající osobní informace, jako jsou přihlašovací údaje, nebo obsahují nebezpečné přílohy,“ uvedl Pavel Bašta z Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ.

Obezřetní by lidé měli být také na sociálních sítích, kde se odkazy na podvodné stránky šíří stejně rychle jako v případě spamu. Počítačoví piráti navíc používají zkracovače webových adres, aby nebylo na první pohled poznat, že se jedná o falešný web.

Desatero bezpečného internetu
1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy. 
2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče, nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná. 
6. Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu. 
9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.