Podle předběžných testů nemusely uniklé adresy pocházet přímo z Gmailu. „Po prověření na dostupných @gmail.com účtech je velmi pravděpodobné, že buď jde o únik řadu let starý, nebo jde o kombinaci e-mailů a hesel, které uživatelé použili v jiné službě," uvedl výkonný ředitel Safetiky Jakub Mahdal. Dodal, že některá z hesel mohou být stále funkční.

Problém přesto nastává ve chvíli, kdy stejné heslo používáte u více služeb, například u e-mailu, nejrůznějších diskusních fór či sociálních sítí a na některé z těchto služeb dojde k úniku hesel, počítačoví piráti se pak velmi snadno dostanou i do dalších služeb. Jednoduše heslo na nejpoužívanějších službách vyzkoušejí.

Je tedy nutné si uvědomit, že hesla jsou zpravidla první linií účinné ochrany před odcizením citlivých osobních dat. Čím delší a složitější heslo, tím lépe. Vhodné je kombinovat malá i velká písmena a čísla, případně také speciální znaménka.

TIP: Bylo heslo ukradeno? Lidé mohou své e-mailové účty otestovat na webu isleaked.com.

Že šlo i o adresy českých uživatelů, plyne mimo jiné i z monitoringu sociálních sítí, kde uživatelé překvapeně konstatují, že je tam jejich e-mail. A víceméně potvrzují, že použité heslo je některé z těch, které používali v minulosti.

Podle vyjádření Googlu nedošlo k narušení bezpečnosti služby Gmail. „Zabezpečení dat našich uživatelů je pro nás nejvyšší prioritou. Nemáme žádné důkazy o tom, že by byl náš systém ohrožen. Ve chvíli, kdy bychom získali podezření, že by bezpečnost mohla být narušena, neprodleně podnikneme kroky, abychom pomohli dotčeným uživatelům ochránit jejich účty," uvedla firma.