„Zaregistrovali jsme novou verzi malwaru, který je přímo zaměřen na uživatele Seznam.cz. Tuto hrozbu detekujeme pod názvem Win32/PSW.Papras.CX Trojan,“ varoval Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti Eset.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle něj se jedná o modifikaci škodlivého kódu, který se v poslední době zaměřoval na bankovní sektor. „Součástí útoku je i aplikace určená pro mobilní telefony. Ta se maskuje jako aplikace pro dvoufaktorovou autentizaci ke službám Seznam.cz. Doporučujeme tento e-mail neotevírat a nic neinstalovat,“ konstatoval Šnajdr.

Seznam distribuuje všechny svoje aplikace jen přes oficiální kanály.produktový manažer služby Seznam.cz Email David Finger

To, že by lidé neměli na podobné zprávy vůbec reagovat, ani prostřednictvím nich stahovat žádné aplikace, potvrzuje také produktový manažer služby Seznam.cz Email David Finger. „Seznam distribuuje všechny svoje aplikace jen přes oficiální kanály,“ podotkl Finger.

To, že se jedná o podvod, mohou pozornější uživatelé poznat hned na první pohled. Je totiž psán velmi špatnou češtinou. „Jsme rádi oznámit vás, že ted autorizace na vášem accountu (úctu) akkaunt se stává jednodušše a bezpezpecneji. Seznam zavádí technologii One-Time-Password,“ stojí ve výzvě útočníků.

Podvodníci získají kontrolu nad telefonem 

Prostřednictvím podvodné aplikace nazývané SeznamOTP.apk získají útočníci plný přístup k napadenému chytrému telefonu. Díky tomu mohou odposlouchávat internetovou komunikaci, a to včetně zadávaných hesel, i manipulovat s příchozími zprávami.

V současnosti se s největší pravděpodobností jedná ze strany útočníků o testovací fázi tohoto škodlivého kódu. Není však vyloučeno, že v budoucnu se text nebo podoba útoku bude ještě měnit.

Jak probíhá útok krok za krokem, naleznete na obrázcích níže.

01

1. V prvním kroku se podvodníci snaží po uživateli vylákat mobilní číslo.

02

2. Aby uživatel nepojal podezření, útočníci popisují stejně jako u legitimních instalací každý krok dopředu.

03

3. Že chování podvodné aplikace není standardní, mohou uživatelé poznat podle toho, že instalace probíhá bez ověření.

04

4. V dalším kroku sama aplikace upozorňuje, že získá přístup prakticky ke kompletní administraci telefonu. Méně pozorní uživatelé si toho ale nemusejí všimnout.

05

5. Originálním logem Seznam.cz Emailu se program snaží navodit dojem, že je nainstalována originální aplikace.

06

6. Že instalace podvodné aplikace na mobilu skutečně proběhla, ověřují podvodníci „licenčním“ klíčem.

FOTA: Eset