Ve druhém čtvrtletí letošního roku zaznamenala Indonésie téměř dvojnásobný nárůst kybernetických útoků oproti předchozím obdobím a její globální podíl se zvýšil z 21 % na 38 %. Čína, která má na svědomí celou třetinu všech hackerských útoků, spadla na druhé místo.

Vysoký nárůst tohoto nelegálního odvětví se nicméně týká takřka celé asijsko-pacifické oblasti. Region, do kterého spadá například i Indie, Vietnam nebo Filipíny, v současnosti stojí za 89 % všech kybernetických útoků na světě. Ještě loni přitom šlo „jen“ o 56 %.

Rapidní nárůst kyberzločinu v Indonésii je velice neobvyklý. Před více než rokem z této země pocházel pouhý zlomek útoků. Co stojí za takovým rozmachem? Jedním z možných vysvětlení je současná revoluce v rychlosti připojení, která za poslední čtvrtletí vzrostla v regionu o 125 %.

Vystopovat původce útoků není jednoduché

Rychlejší internet umožňuje neustále zvyšovat efektivitu počítačové kriminality, která se tak stává významným problémem v celé zemi. Proto by se boj s tímto typem zločinu měl stát podle indonéského ministra informatiky Tifatula Sembiringa jednou z vládních priorit.

Vystopovat původce útoků ovšem není nic jednoduchého a výše uvedená čísla mohou být zavádějící. Zdrojová adresa totiž nemusí zastupovat stát, z něhož útočník doopravdy pochází. V praxi je poměrně běžné, že zločinec např. z USA útočí z napadených systémů a počítačů, které jsou rozmístěny po celém světě.

Je tedy docela možné, že počítače v Indonésii jen odvádějí černou práci pro útočníka, který se ukrývá na druhém konci světa. Podle serveru Virus Radar mapujícího rozšíření škodlivých kódů po světě je Indonésie v tomto ohledu jednou z nejzamořenějších zemí na světě.