Počítačové sítě důležitých médií a bank byly ve středu vyřazeny z provozu na více než dvě hodiny, ochromen byl například provoz bankomatů či internetového bankovnictví. Útok vyšetřuje policie. "Identifikovali jsme, že se zasaženými organizacemi se spojila IP adresa pocházející z Číny," prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci mluvčí jihokorejské Komunikační komise.

Podle policie však středeční útok způsobil spíše nepříjemnosti klientům bank, než že by znamenal nějaké ohrožení národní bezpečnosti. Incident nezasáhl ani vládní úřady či jiné sítě klíčové infrastruktury, jako jsou elektrárny či veřejná doprava.

Jihokorejské ministerstvo obrany oznámilo, že v důsledku útoku zvýšilo úroveň své pětistupňové pohotovosti Infocon, která se týká kybernetických hrozeb, ze čtyřky na trojku. Prvotní podezření přitom mířilo spíše do Severní Koreje, která má se Soulem v současnosti velmi napjaté vztahy. Pchjongjang vypověděl Jižní Koreji smlouvy o neútočení a pohrozil odvetou za společné vojenské cvičení Washingtonu a Soulu na Korejském poloostrově.

Kybernetickým útokům typu DDoS čelily také některé tuzemské servery téměř celý předminulý týden. Směřovány byly nejprve na zpravodajské weby, potom na portál Seznam.cz, servery bank a telefonních operátorů. Bezpečnostní experti o zmiňovaném týdnu hovoří jako o největším útoku v historii českého internetu.

Čtěte také:
Kybernetická ochrana Česka je sto let za opicemi, tvrdí hacker
Útok na český internet pocházel z jednoho centra v Rusku
Kvůli internetovým útokům zasedne Rada pro kybernetickou bezpečnost 
Útok na internetové stránky si může objednat kdokoliv za pár tisíc 
Český internet čelí nejmasivnějším pirátským útokům v historii
Útoky na české servery už řeší i tajné služby
Kybernetické útoky zvedly poptávku po antivirech o desítky procent 
USA se připravují na silný kybernetický útok z ciziny