Na každém pátém Macu je uložený nějaký typ malwaru. Může jít o virus určený pro OS X ohrožující vaše data, multiplatformní hrozbu nebo o běžný škodlivý software, který napadá pouze počítače s operačním systémem Windows. Ten sice počítače s nakousnutým jablkem přímo neohrozí, vy ale můžete jeho prostřednictvím neúmyslně nakazit počítače vašich kolegů nebo přátel, kteří používají jiné operační systémy.

Malware se může šířit prostřednictvím USB disků a dalších přenosných médií, e-mailových příloh, stahováním souborů z webových stránek, nebo skrytou instalací škodlivého softwaru, takže si uživatel ani neuvědomí, že nechtěně obešel zabezpečení svého Macu.

Je to sice smutné, ale počítačoví zločinci vnímají tyto počítače jako snadné cíle. Jejich uživatelé totiž mnohem častěji podceňují zásady internetové bezpečnosti a je mnohem méně pravděpodobné, že tato zařízení chrání kvalitní antivirový software.

Kyberzločinci také mají spočítáno, že uživatelé těchto zařízení bývají v průměru společensky úspěšnější, a tudíž bohatší než typičtí uživatelé systému Windows. Pokud se jim tedy povede okrást majitele počítače značky Apple, pravděpodobně se mohou těšit na tučnější kořist.

Někteří fanoušci Applu se utěšují tím, že existuje sedmkrát větší pravděpodobnost, že hrozbou přítomnou na jejich počítačích nebude malware pro Mac OS X, ale pro Windows. Nezodpovědné chování se jim ale snadno může vymstít. Hrozeb kvůli popularitě těchto zařízení neustále přibývá a třeba loňský incident s trojským koněm Flashback ukázal, že nebezpečí pro tyto počítače je opravdu reálné.

Abyste se nechtěně nestali přenašečem počítačových hrozeb a neohrozili vlastní data, je lepší spolehnout se na kvalitní bezpečnostní řešení. Výrobce ochrany před kybernetickými hrozbami, společnost ESET, nedávno vydal novou verzi produktů ESET Cyber SecurityESET Cyber Security Pro. Obě řešení přinášejí ochranu před aktuálními hrozbami pro platformu Mac a ochrání zároveň před útoky mířící na systémy založené na operačních systémech Windows nebo Linux ve smíšených sítích.