Hackerské aktivity podle eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroesové stojí evropské firmy i státy stále více peněz. "Jeden kybernetický útok může malé firmy přijít na desetitisíce eur, ty velké až na milióny," uvedla podle agentury DPA Kroesová.

Opatření by se podle stanice BBC mělo týkat zhruba 40 000 společností v zemích EU. Patří mezi ně například energetické firmy, banky či nemocnice. Podle odhadů Unie má průměrně pouze jedna ze čtyř evropských firem pravidelně aktualizovanou strategii bezpečnosti informačních technologií.

Dalším z bodů návrhu EK je zřízení národních centrál kybernetické bezpečnosti. Podobně jako dnes například Německo by je v budoucnu mělo mít všech 27 členských států unie. Jednotlivé země budou také muset jmenovat tým lidí odpovědný za rychlou reakci na ohrožení svého kyberprostoru.

Brusel se na zpřísnění pravidel kybernetické bezpečnosti chystá už delší dobu. Vloni se sama EU několikrát stala terčem hackerských útoků, kybernetičtí piráti pronikli na konferenci v Ázerbájdžánu i do počítače samotné Kroesové.