Účelem spywaru je shromažďovat co nejvíc informací o uživateli napadeného počítače. Mohou to být přímo osobní údaje, ale i informace týkající se stránek, které uživatel běžně navštěvuje na internetu. Tato data, která by sama o sobě neměla pro útočníka žádnou cenu, do sebe můžou ve větším množství zapadnout jako skládačka a dát hackerům do rukou silnou zbraň, kterou nebudou váhat použít proti vám.

Typů spyware a adware existuje hned několik druhů. Takto pojmenovaný škodlivý software se může zaměřovat na cookies uložené v prohlížeči, nebo i přímo na vyhledávání citlivých osobních údajů, které byste dobrovolně nikomu cizímu rozhodně nikdy nesvěřili. A zatímco vás počítačoví zločinci špehují, nahromaděné hrozby zpomalují funkčnost vašeho počítače.

Jistotu, že se vám spywarový útok vyhne, nemáte nikdy. A to ani v případě, že se považujete za opatrného uživatele internetu a důsledně se vyhýbáte nedůvěryhodným stránkám. Nebezpečí vám totiž hrozí právě proto, že si myslíte, že vám se to stát nemůže. Proto byste měli podniknout kroky k vlastní ochraně. Tím prvním je kvalitní antispywarový software.

Dobrým řešením je nový produkt ESET Smart Security 6 od společnosti ESET, která se problematikou bezpečnostního software zabývá již 25 let. Řešení ESET eliminuje všechny druhy hrozeb, tzn. nejen viry, rootkity, červy, ale také spyware a adware. Kromě toho urychluje kontrolu počítače využitím informací v cloudu, dokáže kontrolovat CD, DVD nebo USB a má velmi nízké systémové nároky.