Druhou nejrozšířenější hrozbou v Evropě byl v září Iframe.B (3,76 %). Ten přímo spolupracuje se škodlivým kódem ScrInject.B, protože přesměrovává internetové stránky na podvodné weby. Právě na nich se hojně tento virus vyskytuje.

Nejrozšířenější evropské hrozby (září 2012)

Nejrozšířenější evropské hrozby (září 2012)

FOTO: Eset

Třetí příčka v evropských virových statistikách patří směsi škodlivých kódů INF/Autorun (3,53 %), která je již pět měsíců za sebou nejrozšířenější hrozbou vůbec. Nezvaný návštěvník se šíří přes vyměnitelná média, jako jsou pevné disky a USB flashky.

Nejrozšířenější celosvětové hrozby (září 2012)

Nejrozšířenější celosvětové hrozby (září 2012)

FOTO: Eset

Co se celosvětových statistik týče, v nich kraluje INF/Autorun (4,87 %) následovaný hrozbami ScrInject.B (4,45 %), Iframe.B (3,62 %) a Conficker (2,98 %). V první desítce se ještě umístily viry Sirefef, JS/Iframe, Dorkbot, Qhost, TrojanDownloader či Sality. Jejich podíl se pohyboval v rozmezí 1,29 až 2,13 procenta.

Trojský kůň napálil desítky lidí a vylákal z nich tisíce

Na začátku října varovala policie před trojským koněm, který po aktivaci tvrdí, že počítač zablokovala policie a požaduje složení kauce. Jako důvod je uvedeno porušování autorského práva, nakládání s materiály s dětskou pornografií či šíření spamu. Až doposud se tímto nezvaným návštěvníkem nechaly napálit desítky lidí a někteří dokonce i podvodníkům kauci zaplatili. [celá zpráva]