Stovky tisíc počítačů byly Flashbackem bez povšimnutí nakaženy cirka dva týdny. Pokud by byl odhad serveru TechSpot správný, vydělali by si tak okolo 2,8 miliónu korun. I když od odhalení uplynul již téměř měsíc, podle odhadů antivirových společností je stále ještě zavirováno tímto trojským koněm přes sto tisíc PC, z kterých logicky hackerům plynou další příjmy.

Trojský kůň Flashback patří podle bezpečnostních expertů k jedné z nejzákeřnějších hrozeb na internetu. Uživatel si totiž počítač nezaviruje tím, že do něj něco stáhne, ale už pouhou návštěvou webové stránky.

Hackeři přitom tento nebezpečný kód nasazují kromě podvodných stránek i na legitimní weby, jejichž zabezpečení se jim podaří prolomit. Do počítače se pak nezvaný návštěvník dostane kvůli chybě v platformě Java, která se využívá na řadě webových stránek.

Hacker má nad počítačem naprostou kontrolu

Ve chvíli, kdy se trojský kůň v počítači zabydlí, získají nad ním hackeři naprostou kontrolu. Mohou se tak dostat k citlivým uživatelským datům uloženým na pevném disku, nebo celý stroj využít k napadení nějakého počítačového systému.

Oprava trhliny v platformě Java je již k dispozici ke stažení. Podle bezpečnostních expertů by s její instalací neměli uživatelé v žádném případě otálet. V počítačích s operačním systémem Mac OS X ji lidé mohou stáhnout prostřednictvím nástroje Software Update.

Chyby v platformě Java zneužívá kromě Flashbacku také další trojský kůň nazývaný SabPub. Ten dokáže v počítači napáchat stejnou neplechu jako jeho nezvaný kolega. Kolik počítačů SabPub nakazil, zatím není známo. [celá zpráva]