Hlavní obsah

Sedm z deseti odeslaných e-mailů je spam

Podíl nevyžádané pošty na e-mailovém provozu v září celosvětově klesl o 1,1 procentního bodu na 74,8 procenta. Největší podíl spamu měla Saudská Arábie. Vyplývá to ze zprávy společnosti Symantec.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Tvůrci spamu stále častěji používají jednoduché podvodné stránky vytvořené v programovacím jazyku JavaScript." JavaScript je používán pro přesměrování návštěvníků ohrožené webové stránky na stránky spammerů. Zatímco některé z těchto technik byly již dříve běžné při distribuci škodlivého kódu, spammeři je začínají využívat častěji až nyní," uvedl expert Symanteku Paul Wood.

Saudská Arábie měla v září podíl spamu 84 procent. Na druhé pozici skončilo Rusko. V USA bylo nevyžádaných 74,5 procenta zpráv. Nejvíce zamořený nevyžádanou poštou byl v září automobilový průmysl s podílem 77,8 procenta.

Největší podíl nebezpečných programů šířených elektronickou poštou mělo Maďarsko, kde připadal jeden nakažený mail na 111 zpráv. Švýcarsko bylo na druhé pozici s jedním škodlivým e-mailem ze 128 e-mailů a třetí skončila Velká Británie.

Jak se bránit proti spamu

Nejčastějším obsahem spamu jsou nejrůznější nabídky na cenově výhodné léky, módní doplňky, hodinky, produkty na snižování váhy, půjčky a pracovní místa. Místo výhodné nabídky přitom zpráva zpravidla skrývá nějaký škodlivý virus.

Zneužívány jsou také nejrůznější katastrofy, jako například v roce 2010 zemětřesení na Haiti, kdy se pod záminkou humanitární pomoci snažili podvodníci vylákat z důvěřivých lidí finanční prostředky.

Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy. Pozor je nutné dávat na zprávy, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám