"Po designové stránce vypadá web profesionálně, přítomna jsou na něm oficiální loga a na předních pozicích se objevuje i ve vyhledávačích, proto může leckteré uživatele snadno zmást," uvedla firma ESET.

Web je provozován na dvou českých doménách, v textech na webu se objevuje slovenština a čeština s gramatickými chybami. Všeobecné podmínky jsou napsány ve slovenštině. Stejné webové stránky se pod adresou www.sampionat.sk objevují rovněž na Slovensku. Případem se již zabývá Slovenská obchodní inspekce.

Web láká k účasti v soutěži o 3D plazmové televizory, notebooky a herní konzole. K registraci do soutěže je nutné si přečíst všeobecné obchodní podmínky, kde je uživatel nesrozumitelně informován o nutnosti platby, uvedla firma ESET. Smlouva je uzavřena na rok, uživatel přitom podle podmínek nemá možnost od smlouvy odstoupit.

"Jde o klasický případ takzvaného sociálního inženýrství, kdy podvodníci využijí aktuálně zajímavé téma, které lidé často vyhledávají. Lákadlem je v tomto případě vidina hodnotných cen a aktuální informace z hokejového mistrovství. Aby podvodníci webu dodali důvěryhodnost, bez povolení na něj umístili banner s bezpečnostním produktem ESET Family Security Pack," uvedl obchodní ředitel společnosti ESET software Filip Navrátil. Dodal, že firma ESET zvažuje právní kroky, případ předala právním zástupcům.

Stránky provozuje společnost Online Investment Group se sídlem na Seychelách. Loni podobně zneužila mistrovství světa ve fotbale, upozornila firma ESET.

Jak se zdarma bránit proti hackerům a virům

Odborníci tvrdí, že na světě je počítačovým virem nebo jiným škodlivým programem nakažen každý třetí počítač, který je připojen k internetu. Snaha internetových podvodníků, kteří viry programují, je jasná – chtějí získat identitu a peníze majitele počítače. Bránit se jim přitom lze i úplně zadarmo.

Podle bezpečnostních expertů za takto vysoké číslo infikovaných počítačů může především to, že lidé ve většině případů podceňují zabezpečení svého operačního systému.  [celá zpráva]