Výrazný pokles objemu rozesílané pošty byl podle Symanteku způsobený zastavením činnosti sítí ovládaných počítačů Rustock, Lethic a Xarvester a důvodem byly také neshody mezi gangy zaměřenými na rozesílání farmaceutického spamu.

"Hlavním důvodem budou pravděpodobně jiné faktory, jako je konsolidace a restrukturalizace gangů zaměřených na rozesílání farmaceutického spamu, což vedlo k nestabilitě na trhu a snahou nových subjektů o využití této obchodní příležitosti. Očekáváme, že v roce 2011 se objeví nové značky farmaceutického spamu a botnety budou v této oblasti vzájemně soupeřit," uvedl analytik MesageLabs Paul Wood.

Farmaceutický spam dosáhl svého vrcholu v květnu 2010, kdy bylo až 85 procent spamu spojeno s farmaceutickými výrobky. Nicméně v lednu 2011 tým MessageLabs Intelligence zjistil, že farmaceutický spam představoval asi 59,1 procenta veškeré nevyžádané pošty.

Jak se bránit proti spamu

Nejčastějším obsahem spamu jsou nejrůznější nabídky na cenově výhodné léky, módní doplňky, hodinky, produkty na snižování váhy, půjčky a pracovní místa. Místo výhodné nabídky přitom zpráva zpravidla skrývá nějaký škodlivý virus.

Zneužívány jsou také nejrůznější katastrofy, jako například v roce 2010 zemětřesení na Haiti, kdy se pod záminkou humanitární pomoci snažili podvodníci vylákat z důvěřivých lidí finanční prostředky.

Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy. Pozor je nutné dávat na zprávy, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu. [celá zpráva]