Základem powerballu je umělohmotný obal, ve kterém se nachází setrvačník. Ten se může otáčet mnoha směry v závislosti na tom, jak powerballem pohybuje ruka, která jej pevně svírá.

K roztočení setrvačníku lze použít dodávaného lanka, které se kolem něj obtočí a prudkým pohybem ruky následně odstraní. Gyroskop se v tuto chvíli dává do pohybu a ruka se snaží vystihnout rytmus s jakým s ním dále pohybovat a zvyšovat tak jeho otáčky.

Některé z pokročilejších modelů vybavil výrobce počítadlem otáček, sami si pak můžete na internetu ověřit, jak jste v rozpohybování gyroskopu dobří. Ovšem je nutné dodat, že čím rychleji se vnitřní mechanismus koule otáčí, tím větší síla působí na vaši paži. Od osmi tisíc otáček tak má uživatel powerballu dojem, že je na jeho ruku zavěšeno několik kilogramů a udržet systém v dlani, kdy setrvačník dosáhl více než 12 000 otáček je již poměrně obtížné.

Ba co více - silové účinky powerballu se při těchto rychlostech projevují i na postoji vašeho těla. A jak poznamenalo několik lidí, vypadá osoba, jíž v dlani rotuje powerball s 12 000 a více otáčkami, jako nefalšovaný epileptik.

Zatím nejrychleji roztočil powerball Akis Kritsinelis, mimochodem i držitel světového rekordu v jeho rozpohybování (ano, i v oblasti roztáčení powerballu se již soutěží). Kritsinelis dosáhl 16 317 otáček za minutu. Na videoklip se můžete podívat zde.

Produkt zapůjčil internetový obchod Alza.cz