V zemi vycházejícího slunce tak budou Sonyho Blu-ray systémy uvedeny přibližně o půl roku později než jejich přímá konkurence (HD DVD) z dílny Toshiby, která začala své přehrávače prodávat již v březnu.

Japonské stolní Blu-ray doplní v říjnu kolem 75 filmů uložených na Blu-ray nosičích. Toshiba si v tomto ohledu udržuje nad Sony určitý náskok - nejen že prodala HD DVD systém o několik měsíců dříve než Sony, ale také by měla mít na prosincovém japonském trhu až 150 filmů na HD DVD, v Americe pak dokonce 200.

Ke konci roku lidé koupí až 800 000 přehrávačů HD DVD či Blu-ray

Analytici ze společnosti iSuppli očekávají, že se tento rok prodá jak Blu-ray tak HD DVD jednotek kolem 800 000. Příští rok by měl zájem o ně vzrůst asi osminásobně na 6,2 miliónů kusů. Tato čísla jsou však nepatrná proti prodejům klasický stolních DVD přehrávačů. Experti totiž očekávají, že se DVD systémů prodá o 4,4 procenta více než letos, tj. asi 162 miliónů.

Japonská Toshiba nabízí HD DVD přehrávače v Japonsku za necelých 19 000 korun. Firma očekává, že jich k příštímu březnu prodá 600 000 až 700 000 kusů.

Cenu Blu-ray Sony tají

Sony se k ceně vlastních Blu-ray přehrávačů nechce vyjadřovat. Produkty, které budou umět nahrávat na BR média však společnost uvede zatím pouze v Japonsku, protože právě zde se nachází většina zákazníků, kteří mají přístup k digitálním televizním programům, jež jsou vysílany ve vysoké kvalitě.

Vůbec první Blu-ray stolní přehrávač uvedla v červnu na americký trh společnost Samsung (model BD-P100 za 999 dolarů, tj. asi 22 000 Kč). Stalo se tak o měsíc později než bylo plánováno. Vyskytly se totiž problémy s kompatibilitou BR disků.