Zařízení, o němž v polovině týdne informoval server CdrInfo, je o velikosti klasické 5,25" mechaniky. Data uložená na CD a DVD kotoučích umí jednotka nenávratně zničit už za pár minut, tvrdí výrobce.

Jako první bude Plexeraser dostupný ve své domovině v Japonsku. Jeho cena se zde odhaduje na 25 000 jenů, tedy přibližně 5500 korun.

Celý systém je však naprosto nezávislý na počítači. Může tak fungovat coby externí jednotka, která vůbec nevyžaduje připojení k PC. Do připraveného slotu pouze uživatel vloží disk, jehož obsah si přeje znehodnotit a po zavření šuplíku se o to Plexeraser automaticky postará.

Mechanika pracuje s laserovým paprskem, který je dostatečně silný na to, aby zničil organickou vrstvu, do které byla dříve vypálena data. Médium je pak ve čtečce optických disků nečitelné.

Plextor uvádí, že plně vypálené DVD médium, které má daty napěchovány obě záznamové vrstvy, je systémem zničeno za šest minut. Výrobce mechaniky dodal, že znehodnocení dat laserem je mnohem šetrnější k životnímu prostředí, protože celistvé disky se recyklují mnohem lépe než kotouče, které byly kvůli znehodnocení dat rozdrceny.

Plexeraser podporuje média o průměru 8 a 12 centimetrů. Laser si poradí s daty uloženými na kotoučích standardu DVD+/-R DL//+/-R//+/-RW a CD-R/RW. Systém však neumí zničit data na lisovaných CD a DVD plackách, rovněž nepodporuje DVD-RAM formát.