Asus ukázal Blu-ray mechaniku do 5,25" pozice, která dokáže číst i zapisovat na Blu-ray média. Vypalovačka pracuje také s přepisovatelnými jednovrstvými BR disky, rovněž s dvouvrstvými Blu-ray R/RW kotouči.

Podle reportáže uveřejněné na webové stránce PC Watch umí mechanika také číst a zapisovat na všechny známé druhy CD a DVD+-/R/RW média. Výrobce ale dosud neoznámil jméno nového výrobku - analytici to považují za signál toho, že je produkt ještě v ranném stádiu vývoje a na trhu se jen tak brzy neobjeví.

BenQ naopak demonstroval interní vypalovačku do 5,25" pozice BW1000 a externí EW100G, která se připojuje přes rozhraní FireWire/USB 2.0, jenž zvládá podobné finesy jako systém Asusu. Problémy ji tedy nečiní také vypalování CD/DVD.

Vlastní Blu-ray mechaniku pro osobní počítač již v květnu představila společnost Panasonic, jejíž produkt se na japonský trh dostane v průběhu června. Cena zařízení dosáhne hodnoty středně výkonného stolního počítače - 900 dolarů, tedy přibližně 22 000 korun.

Vysokokapacitní Blu-ray disky umožňují nahrát do jedné vrstvy až 25 GB dat. Jejich přímou konkurencí jsou takzvané HD DVD média, která mohou nést ve vrstvě maximálně 15 GB dat.