RFID aneb Radio Frequency Identification Device jsou transpondéry, které ke své činnosti nepotřebují vlastní elektrický pohon. RFID jsou totiž aktivovány externími RFID čtečkami pomocí rádiových vln.

V současnosti jsou RFID používány k identifikaci zavazadel na letištích, automatickému placení, objevují se v ski pasech, oblečení, ale také ve zvířatech, uvažuje se také o tom, že by se v budoucnu nasadily i k snadnější identifikaci lidí.

Každý z RFID čipů však obsahuje i malé množství paměti (až 1024 bitů), do které může být nahrán počítačový virus, míní specialisté z Armsterdam Free University. "Doufáme, že přesvědčíme experty o závažnosti tohoto problému," uvedli odborníci.

O RFID čipech se totiž dříve předpokládalo, že vzhledem k tak malému množství paměti, kterou obsahují, nemohou být nakaženy počítačovými viry. Lidé z Armsterdam Free University však na stránkách věnovaných RFID dokládají, že lze k nahrání zhoubného programu využít bezpečnostních děr v softwaru RFID čipů. Z nich se pak může program snadno rozšířit do dalších RFID jednotek a dokonce napadnout i celou RFID databázi.

Podle holandských expertů jsou tímto problémem ohroženy hlavně odbavovací haly na letištích. Může se totiž stát, že vir naruší celý RFID systém, dodali.