Nové procesory vyrábí Intel 65nm technologií. Jak serverová verze, tak varianta určená do osobních počítačů, se na trh dostanou v prvním čtvrtletí příštího roku.

Dvoujádrové procesory s architekturou x86 jsou na trhu již od roku 2005. Od té doby se již stačily poměrně široce rozšířit. Výrobci procesorů se v současnosti zaměřují spíše na zvyšování počtu výpočetních jader v jednom čipu než by se snažili o nárůst jejich frekvence.  

Odborníci však upozorňují na to, že více jader může přinést velký nárůst výkonu v případě serverů, které používají software optimalizovaný pro více procesorů, u osobních počítačů je situace opačná. Upraveného softwaru, který by využil výhod více jader, je stále málo. Výrobci mikroprocesorů se však těmito skutečnostmi příliš neznepokojují - doufají v rychlý vývoj jak kancelářských tak herních programů.

Conroe: láká na silný papírový výkon

Velká pozornost se rovněž soustřeďuje na dvoujádrové čipy Conroe, které Intel nasadí v oblasti přenosných počítačů. "Přinesou o 40 procent větší výkon než současné čipy Intel Pentium M," uvedl sebejistě Pat Gelsinger, vicepresident Intel Digital Enterprise Group.

Vraťme se však ještě k čipům, jež se objeví v příštím roce. V případě Intelu totiž stále není jasné, jak firma své nové čtyřjádro vyrobí. Tím se myslí, zda budou všechny 4 výpočetní jednotky umístěny na jediném kusu křemíku (takto uvede Advanced Micro Devices své čtyřjádro v roce 2007), nebo se bude jednat o méně elegantní řešení sestávající se z páru oddělených dualcore, které budou umístěny ve společném obalu. [celá zpráva]