Přiznáním se největší světový výrobce programových vybavení vystavuje vysoké pokutě, kterou by mu mohly vyměřit úřady. Firma problém vyřešila ve čtvrtek, když jeden z počítačových odborníků z Pákistánu předtím upozornil na nedostatky na internetu. Podle produktového manažera Adama Sohna ale skutečnou újmu utrpěl pouze omezený počet uživatelů.

Několik odborníků na počítačovou bezpečnost tvrdí, že systém během noci úspěšně otestovali. Podle Sohna problém existoval asi od loňského září, možná ještě déle, experti firmy Microsoft však zjistili, že problému se nikdo nesnažil zneužít dříve než zhruba před měsícem.

Služba Internet Passport slibuje uživatelům jednoduchý způsob identifikace na nejrůznějších internetových stránkách a mimo jiné nabízí on-line nákupy filmů, hudby, rekreačních poukazů či služeb finančních ústavů. Služba je úzce spjata s novou verzí operačního systému Windows XP a nabízí i volný přístup k internetové poště v rámci služby Hotmail.

Službu Internet Passport využívá asi 200 milionů lidí v celém světě a pokud by úřady zjistili, že Microsoft účty uživatelů nemá zajištěné, mohly by mu vyměřit pokutu až 11.000 dolarů na jednoho uživatele. Teoreticky by tak mohl Microsoft zaplatit pokutu až do výše 2,2 bilionu dolarů, i když v praxi by byla pokuta asi mnohem nižší, podotýká agentura AP.