Červ IM.GiftCom.All rozesílal přes IM programy (Instant Messaging aplikace, které umožňují komunikaci v reálném čase mezi právě připojenými uživateli internetu) odkazy, které však namísto ke stažení neškodného obrázku boubelatého Santa Clause vedly k downloadu škodlivého souboru, jehož prostřednictvím mohl útočník na dálku ovládat postižený počítač.

Vir, který se maskuje za Santa Clause a útočí přes IM programy, využívá podobné taktiky jako dřívější červ, který se vezl na mediální vlně panující okolo trháku Hvězdných válek. Zhoubný kód tehdy nabízel stažení tohoto filmu.

Vir se šíří přes IM programy rychle

Počítačové viry, které napadnou IM sítě, se šíří velice rychle. Uživateli nabídnou zprávu spolu s linkem na stažení údajně pravého souboru, za nímž se však skrývá zhoubný kód. Po jeho nahrání do počítače se odkaz vedoucí k infikovanému souboru rozešle na všechny nalezené kontakty daného IM programu.

Společnost IMlogic považuje nebezpečnost viru za střední. "Není však příliš vítanou zásilkou," dodal viceprezident IMlogic Art Gilliland.