Generální prokurátor státu Texas Greg Abbott v pondělí podal žalobu v občanskoprávním sporu kvůli tomu, že Sony BMG dodává na své digitální přehrávače speciální software, bez něhož není možné kompaktní disky s protikopírovacím programem přehrát.

Prokuratura chce pro každého poškozeného odškodné ve výši 100 000 dolarů, v přepočtu asi 2,5 miliónu korun. Odhaduje se, že v Británii bylo aplikací XPC ohroženo kolem 40 000 majitelů osobních počítačů. Internetový obchod Amazon uvedl, že CD nosičů chráněných XPC softwarem prodal kolem dvou miliónů.

V USA platí nový zákon, jehož smyslem je potírat kriminalitu v prostředí internetu. Legislativa se zaměřuje hlavně na pokusy o krádež identity a další kriminální aktivity, včetně instalace špionážních programů. Jejich prostřednictvím se mohou hackeři dostávat do napadeného počítače.

XPC využili tvůrci virů

Program XPC vyvinutý britskou firmou First4Internet a Sony BMG, který bránil zhotovení libovolného množství kopií daného nosiče, se choval podobně jako spyware, tedy jako špionážní program.

Běžný uživatel jej navíc nebyl schopen odstranit z počítače, aplikace XPC začali využívat rovněž tvůrci počítačových virů. S její pomocí totiž dokázali vlastní zhoubný program skrýt v útrobách pevného disku tak dokonale, že se stal neodhalitelným pro antivirové systémy.

Z podobného důvodu jako stát Texas podala žalobu také skupina Electronic Frontier Foundation, která hájí zájmy spotřebitelů v internetovém prostředí. Podle této žaloby musí Sony BMG zveřejnit svůj záměr stáhnout disky z trhu viditelněji, a kromě toho lidem nahradit vzniklé škody. Stejně tak by měla kompenzovat náklady na odstranění softwaru, který není možné snadno smazat.

Porušila Sony autorská práva?

Hudební CD chráněná XPC softwarem dodává Sony na trh od března. V současnosti se tento program vyskytuje na několika desítkách titulů.

Sony již neprodané kompaktní disky se softwarem XCP stahuje z trhu a s těmi, kdo si je už koupili, je ochotna jednat o jiném způsobu vypořádání. V posledních dnech vyšlo najevo, že Sony BMG možná použila část programu XPC nelegálně, tedy, že zásadním způsobem porušila autorská práva [celá zpráva].