Program XPC vyvinutý britskou firmou First4Internet a Sony BMG, který bránil kopírování hudebních CD nosičů, se choval podobně jako spyware.

Běžný uživatel jej navíc nebyl schopen odstranit z počítače, aplikace XPC využili rovněž tvůrci počítačových virů. S její pomocí totiž dokázali vlastní zhoubný program skrýt v útrobách pevného disku tak dokonale, že se stal neodhalitelným pro antivirové systémy.

V současnosti Sony stahuje několik miliónů hudebních CD, které kódovala s pomocí XPC. Jedná se o dvacet různých titulů. Uživatelům je společnost vymění za média bez XPC ochrany. 

Sony již také vydala utilitu, která kontroverzní systém odstraňuje ze systému Windows. Tento krok však následoval až poté, co několik antivirových firem oznámilo dostupnost nástrojů, které XPC z počítače mazaly jako spyware.

Ke stejnému kroku se po několika dnech rozmýšlení odhodlal také Microsoft [celá zpráva], když oznámil, že program XPC bude z Windows odstraňovat aplikace Windows AntiSpyware nebo online služba Windows Live Safety Center [celá zpráva].    

Na program XPC upozornil počátkem listopadu programátor Mark Russinovich, který na svém blogu popsal způsob, jak zhoubný software objevil na svém disku.

Hudební CD chráněná XPC softwarem dodává Sony na trh od března.