Podle společnosti Panda Software, která tento problém popsala v pátek, jsou podvržené stránky a zhoubný software vyvíjeny za finanční pomoci firem, které chtějí být zobrazeny na prvních místech falešných vyhledávačů.

"Není zatím nic jiného než obchod, jedná se o organizovaný zločin," uvedl Patrick Hinojosa, expert společnosti Panda Software.     

Počítače jsou většinou infikovány programem "PremiumSearch" při návštěvě webových stránek, které nabízejí přístup k pirátským programům a pornografii, uvádí Panda Software.

Podvržený Google k nerozeznání od originálu

Podvržené stránky jsou natolik kvalitně okopírované, že je nelze spolehlivě rozpoznat od těch pravých. Program dokonce instaluje i falešnou aplikaci Google toolbar, která pak podává zkreslené výsledky.

Provozovatelem falešných vyhledávačů je podle Hinojosy internetová společnost se sídlem v USA. O její činnosti jsme již informovali státní úřady včetně FBI, dodal v rozhovou pro server News.com.

Panda Software je španělská firma, která se zaměřuje na boj s viry, červy a jinými nežádoucími programy. Firma v tiskové zprávě uvedla, že zhoubnou činnost aplikace PremiumSearch odhalila díky svému "systému včasného varování".

Není to poprvé, co Panda Software upozornila na program napodobující činnost internetových vyhledávačů. Například v polovině září firma odhalila program P2load.A, který nahrazoval původní HOSTS soubor v infikovaném systému Windows. Při použití vyhledávače Google se pak uživatel namísto něj napojil na webovou stránku v Německu, která byla pod kontrolou hackerů [celá zpráva].