Plán byl detailně popsán v dopise z 23. dubna minulého roku, jehož obsah unikl na veřejnost. Podle něj měli agenti britské tajné služby infiltrovat extremistické webové stránky, vydávat se za radikály a šířit propagandu namířenou proti Západu, aby tak získali důvěru mezi islamistickými skupinami.

Pisatel William Ehrman v něm mimo jiné uvedl, že "obyčejné výzvy, aby se Střední východ stal zónou míru a prosperity", nemají smysl.

"Je pravděpodobné, že náboženská argumentace o povaze džihádu povede k tomu, že teroristé nezaútočí na Západ. Později by bylo možné vést další informační operace," napsal Ehrman.

Jeden z bývalých britských ministrů a zároveň kritik Ehrmanovy snahy, který si podle deníku přál zůstat v anonymitě, k tomu poznamenal, že "bojovat proti horkému ohni ohněm studeným je strategickou chybou".

"Potřebujeme skutečné politické dohody a ne hledání akceptovatelné tváře Islámu," dodal. 

Výše zmíněný dopis však není jediným dokumentem, který v nedávné době Britům unikl na veřejnost ať už prostřednictvím internetu či tištěných médií.

Koncem července se totiž na světovou síť dostala jména stovek tajných agentů, kteří působili či stále pracují v organizaci MI6. O tom, že pravděpodobně nejde o podvrh, svědčí i snahy určitých skupin lidí činnost těchto stránek pozastavit.