Silicon Graphic Incorporation vyvíjí software, který je podobný aplikaci, kterou vyvinula kalifornská společnost Mountain View, již používají ropné firmy pro zjišťění přítomnosti ropy a zemního plynu.

SGI plánuje testovat software pro vyhledávání podzemních cílů (Subterranean Target Identification) po několik následujících měsíců - první výsledky jeho práce mají být zveřejněny v září. Konečný produkt však nebude uveden dříve než v červnu 2006, kdy bude nutné, aby jeho vydání povolila také armáda. 

Satelitní snímky Američanům nestačí

"V současnosti používá armáda pro rekognoskaci terénu pouze satelitní snímky. Dívají se na strukturu povrchu a snaží se odhalit jeho změny porovnáváním starých a novějších fotek téhož místa," uvedl Paul Temple, manažer společnosti SGI.

Prohledávání podzemí napomůže program ve spolupráci se sadou seismických sensorů, které budou umístěny v dané oblasti například pomocí letadel nebo pozemních vozidel. Voják poté střelí do kovového plátu ležícího na zemi, což vyvolá otřesy, které zaznamenají senzory a následně zpracuje software firmy SGI.

Data vyhodnotí superpočítače

Bojové jednotky budou mít přístup k datům, která na dálku vyhodnotí superpočítače, prostřednictvím laptopů nebo kapesních počítačů. Software je rovněž automaticky upozorní na některá podezřelá místa.

"Na obrazovce tak vojáci uvidí soubor dat a mohou na určité místo zaútočit. Nebo taky ne. To už bude pouze na nich," uvedl Temple v rozhovoru pro server News.com.