Výzkumníci se zaměřili na uživatele, kteří se bavili hraním známé hry Grand Theft Auto (jedna z velice brutálních aplikací, ve které například autem vraždíte chodce) a legendární Super Mario (plošinová hra).

Studie prokázala, že aplikace, v nichž je třeba dávat velmi dobrý pozor na život svého avatara (avatar - člověk reprezentovaný virtuálním modelem) velice kladně přispívají ke schopnosti rychleji zjišťovat předměty v blízkém okolí.

"Mozek hráče není specializován na vyhledávání předmětů v jeho okolí, pouze je rychlejší," snažil se vysvětlit výsledky studie její autor psycholog Alan Castel.

Anketa
Přesvědčily vás závěry studie, že hraní počítačových simulací může být určitým přínosem pro mozek? Hlasujte v anketě uvedené pod článkem.

"Je možné, že hráči dokáží díky rychlejším reflexům zabránit i dopravní nehodě," myslí se Castel. Podle studie jsou totiž rozpoznávací schopnosti hráčů, kteří u akčních počítačových simulací stráví v průměru dvě hodiny denně, rychlejší asi o 100 milisekund než u normální populace.

Cílem je prokázat léčebné účinky her

Hlavní cílem Castelovy studie je prokázat, zda mohou být hry a jejich vliv na vizuální, ale i motorické procesy užitečné při léčení některých mozkových dysfunkcí, které nastanou například po mrtvici, nebo souvisí se ztrátou paměti v důsledku stáří.

"Moje studie ale nesoudí hry podle toho, zda jsou špatné a odsouzeníhodné nebo ne. Myslím si, že pro tyto závěry je potřeba hlubších rozborů," dodal Castel.