Thinkpad X41 je možno používat jako klasický tablet, na který se píše digitálním perem, nebo jako klasický notebook. LCD displej vybavený atireflexní vrstvou nabízí úhly pohledu v rozsahu 170°. Zařízení lze dovybavit čtečkou otisků prstů, která slouží pro lepší zabezpečení systému.

ThinkPad X41 se dodává s procesory Intel Pentium M, čipsetem Intel 915GM a až 1,5GB DDR2 paměti.

Volitelná osmičlánková baterie udrží přístroj v provozu kolem šesti hodin, v kombinaci se záložní baterií je možno počítat až s 8,5 hodinami.

Operační systém

ThinkPad X41 je vybaven operačním systémem Windows XP Tablet PC Edition 2005. Aplikace rozšiřuje schopnosti základního systému o možnost vkládání dat prostřednictvím digitálního pera, rozpoznání ručně psaného textu či hlasu.

"Uvedení tabletu ThinkPad X41 představuje dosažení významného milníku pro celou platformu tablet PC a je dobře načasovanou odpovědí na rostoucí poptávku, již registrujeme v oblasti funkčnosti PC tabletů," prohlásil Bill Mitchell, viceprezident společnosti Microsoft.

Unikátní technologie

Tablet ThinkPad X41 používá ThinkVantage technologie, jejichž součástí je Active Protection System s integrovaným pohybovým čidlem - to je schopno rozpoznat nenadálý pohyb a následně zastavit rotaci ploten pevného disku. V případě pádu zařízení jsou tak lépe chráněna uložená data.

Zálohovací řešení Rescue and Recovery dovoluje stiskem jedné klávesy spustit řadu funkcí pro automatickou analýzu a obnovu systému, a to i v případě, kdy nelze zprovoznit primární operační systém.

Cena a dostupnost

Tablet ThinkPad X41 bude na českém trhu dostupný až koncem července. Doporučené prodejní ceny tabletu ThinkPad X41 začínají na 56 000 Kč bez daně.