Pevné disky společnosti Maxtor s možností uložení až půl terabytu dat se objeví ve více verzích - dostupná tedy budou jak pro špičkové výpočetní systémy (řada MaxLine), tak pro stolní počítače (DiamondMax). Stranou nezůstanou ani externí úložná zařízení rodiny OneTouch.

Společnost plánuje nasadit 500GB pevné disky také v oblasti běžné spotřební elektroniky, kdy by se systémy uplatnily například v digitálních videorekordérech.

První 500GB 3,5" pevné disky se na trh dostanou ve třetím čtvrtletí tohoto roku ve variantách SATA a ATA 133. Rychlost pohybu ploten udává Maxtor na standardních 7200 ot./min.

Maxtor je první firmou, která uvádí 3,5" půl terabytové pevné disky na trh. Dnešní největší harddisky nabývají velikosti 400GB. Konkurenční společnosti Seagate, Hitachi a Western Digital by měly dostupnost vlastních 500GB řešení oznámit do několika týdnů.

Ceny dnešních 400GB pevných disků se pohybují od osmi do deseti tisíc korun s daní. Půl terabytové varianty by tuto hranici mohly porušit o několik tisíc, ani jako novinky by však více než 14 tisíc korun s daní stát neměly.

Jediný 500GB disk by tak mohl pojmout až 700 CD nosičů nebo téměř 100 filmových DVD.