Systémy Avalon a Indigo budou jedněmi ze základních kamenů nových Windows známých také pod názvem Longhorn. Indigo je rozhraní pro vytváření peer-to-peer programů; obsahuje například systém "peer channel", který dovolí vytvářet aplikace pro on-line komunikaci či multiplayerové hry (hry pro více hráčů), jež budou moci běžet bez centralizovaných serverů.

Microsoft v pondělí uvedl, že grafické rozhraní Avalon bude podporovat on-line přenos videa a technologie pro zobrazování formátu "Metro", což je Microsoftem vyvíjená alternativa k PDF společnosti Adobe.

Vývojáři se také poprvé dostanou ke kódu systému "InfoCards". Infokarta ponese informace o uživateli, který se díky nim může přihlásit do aplikací postavených na základě rozhraní Indigo.

Anketa
Očekáváte od operačního systému Windows Longhorn přínos k bezpečnosti uložených dat? Hlasujte v anketě uvedené pod článkem.

Data obsažená v infokartách se neukládají na servery Microsoftu, mají být zachována pouze v počítačích uživatelů či obchodních společnostech, které dostanou k jejich zpracování souhlas.

"Systém jsme vytvořili proto, abychom dali kontrolu nad osobními daty zpět koncovým uživatelům," uvedl Michael Stephenson, produktový manažer společnosti Microsoft v rozhovoru pro server InternetWeek.

Konečná verze operačního systému Windows Longhorn se na trh dostane až ve druhé polovině příštího roku.