Současným dodavatelem čipů pro Apple je IBM. Očekává se, že Apple na čipy od Intelu kývne.

Jednání by ale mohla ještě zkrachovat právě kvůli IBM. Mluvčí Intelu se k tomu odmítl vyjádřit a tisková mluvčí počítačové firmy označila zprávu za spekulaci.

"Myslím, že je to otázka času," uvedl Richard Doherty, ředitel průzkumu a technologický konzultant v agentuře Envisioneering. "IBM možná nedodávala tolik procesorů a tak rychle, jak Apple chtěla," dodal.

Pokud by Apple přistoupila na procesory od Intelu, její budoucí počítače Macintosh by se cenou a výkonem přiblížily konkurenci, například Dellu. Ceny od Apple by lépe konkurovaly, kdyby podnik dostal od Intelu marketingové dotace jako jiní výrobci.

Pro Intel by byla dohoda s Apple prestižní záležitostí, protože je Apple v odvětví technologií jedním z nejvlivnějších tvůrců trendů. Výrobce procesorů by se tak navíc dostal na trh populárního hudebního přehrávače iPod.

Akcie Apple dopoledne posílily o 3,4 procenta na 38,83 dolaru, Intel ale klesl o šest centů na 26,29 dolaru.

Apple má sice malý podíl na trhu, jeho přechodem k Intelu by se ale podstatně změnily dávné aliance a rivalita v počítačovém odvětví. Apple dlouho odmítal čipy od Intelu i jeho rivala AMD, i když pohánějí téměř všechny osobní počítače, napsala agentura Reuters s odvoláním na list Wall Street Journal.