Chladící zařízení o rozměrech jednoho kubického palce (asi 2,54 cm^3) jsou v současné době testovány v univerzitním zařízení ve státě Indiana (Purdue University).

Takzvaná mini-lednička se sestává z pasivní části, která je protkána sadou mikro-kanálků s průměrem 300 mikronů. Soustavou protéká kapalina uváděná do oběhu kompresorem, jež se dostává do kontaktu s ohřátým tělesem a přebytečné teplo odvádí pryč.

Anketa
Myslíte si, že se tzv. mini-ledničky umístitelné na jednotlivé čipy v horizontu několika let masivně rozšíří na počítačový trh? Hlasujte v anketě pod článkem.

"V současnosti pracujeme na dalších systémech chladicích soustav složených z mikro-kanálků a vyvíjíme nové matematické postupy, které nám řeknou jaký design je nejúčinnější," sdělil Issam Mudawar, profesor mechaniky P. University pro server News.com.

Tepelné vyzařování posledních modelů grafických karet či procesorů rapidně stoupá s jejich rostoucím výkonem, který nejčastěji krom změny architektury doprovází také zvyšování kmitočtu.

Například Applův Power Mac G5 je sériově vyráběným počítačem, který užívá kapaliny ke chlazení interních komponent. Uzavřený oběh se sestává ze směsi vody a propylenglykolu. Celý systém je dále vybaven 9-ti ventilátory, jejichž otáčky reguluje systém Mac OS X, které se starají o odvod ohřátého vzduchu mimo skříň přístroje.