Servis driverů je tentokrát nabitý ovladači grafických karet a nechybí ani tipy, triky, komentáře. V příštím čísle již slibovaná dubnová hardwarová poradna zdarma.

Servis: NVIDIA a Realtek

:: ATI Catalyst 5.3 2000/XP
Je tu březen a ATI s železnou pravidelností přichází s novými ovladači pro své novější grafické karty s čipy Radeon. Byly opraveny některé chyby v programu 3DMark2001 nebo Thief 3, ale spousta z nich ještě přetrvává. Verze pro Windows XP je ke stažení ZDE.

:: NVIDIA ForceWare 71.84 WHQL
A s ovladači tentokrát neotálela ani NVIDIA, která téměř po čtvrtroce vydává oficiální ovladače již z řady 7X.XX. Novinkou jsou profily pro šťastné majitele karet s provedením SLI, opravy měření teploty a přetaktování a také (pro majitelé 3D brýlí nebo červeno-zelených sklíček) nové 3D Stereo drivery. Verzi pro Windows 2000/XP stahujte ZDE, pro Windows 9X ODTUD, majitelé Windows NT4 budou potěšeni TÍMTO souborem a jako nadstavbu si majitelé 3D brýlí/sklíček s Windows 2000/XP mohou nainstalovat TYTO stereo ovladače. Jako bonus pro všechny máme CoolBits 2.0 aplet, kde pro extrakci TOHOTO souboru poklepete myší na rozbalený .REG soubor, čímž zpřístupníte další možnosti ovladačů (přetaktování, potlačení obnovovacích frekvencí apod.).

:: Matrox Parhelia 1.08.01.018 WHQL
A nakonec máme něco i pro majitele obstarožních grafických karet Matrox Parhelia, kteří své ovladače mohou stahovat ZDE.


:: Další ovladače
Z dnešního servisu je to vše. Seznam dalších aktuálních ovladačů (kromě dnes uvedených) naleznete v kompletním přehledu ve 2.4., 6., 7.9. čísle magazínu Hardware.

Zdrojem odkazů pro náš aktuální servis je magazín PEGASoft.cz.

Tipy, triky, komentáře: Vylaďte si Windows

:: Tip: Programy pro nastavení systému

Minule se zde řešilo spouštění "nevyžádaných" nebo nepotřebných aplikací při spuštění operačních systému Windows. Samozřejmě se některým čtenářům zdál postup složitý, a tak pro vás mají jednodušší řešení v podobě tzv. tweakovacích programů, které zvládnou nejen onu funkci, ale i spoustu dalších užitečných.

Čtenář s přezdívkou volny nám poslal tip na software právě pro zamezení spouštění programů po startu, a ten si můžete stáhnout na adrese http://www.windowsstartup.com/. Zmíněná webová stránka je zajímavá také tím, že na ní naleznete popis více než 4 tisíc souborů (které se spouštějí po startu), takže budete vědět, které programy máte odstranit, a které jsou naopak pro fungovaní Windows nezbytné. Na webu naleznete také program na monitorování spouštění počítače.

Dalším programem, který má výborné funkce pro nejrůznější nastavení systému, a je zcela zdarma, je slovenské Regino, které si můžete stáhnout na http://www.regino.sk. Tip na něj nám zaslal L. Míček. Program má jistě i tu výhodu, že mu bude rozumět úplně každý.

 

:: Napište nám!

Pokud chcete ostatním čtenářům sdělit své tipy, triky, nebo komentáře, máte jedinečnou možnost. Napište nám je na adresu inHardware@seznam.cz, přičemž nejzajímavější e-maily zveřejníme. Nezapomeňte, že vaše podněty musí být z oblasti hardwaru, případně softwaru, který s hardwarem přímo souvisí (ovladače, testovací programy apod.).