"Rozšíření dostupnosti umožní zavedení nového měřícího systému, který je schopný proměřit parametry linek do větší vzdálenosti," uvedl ředitel pro datové a internetové služby Michal Táborský. Maximální vzdálenost linky od ústředny se v síti dominantního operátora pohybuje kolem devíti kilometrů.

Služba by tak od dubna mohla být dostupná dalším až sedmi procentům domácností, což představuje zhruba 210 000 linek. V současnosti jsou v dosahu služby tři milióny pevných linek, tedy zhruba 90 procent telefonů provozovaných Telecomem.

Vzdálenější uživatelé však musejí počítat s nižší rychlostí služby, což je dáno jejími technickými možnostmi. Zatímco do 6,5 kilometru od ústředny se mohou těšit na přenosy dat o rychlosti až jeden megabit/s, o 1,7 km dále už to může být jen 256 kbit/s.

Počet uživatelů ADSL se loni zvýšil z 15 000 v lednu na 101 000 na konci roku. V současnosti registruje Telecom 120 000 uživatelů, z toho 80 procent využívá službu přímo u operátora a zbytek zprostředkovaně přes jiné firmy, kterým Telecom ADSL velkoobchodně prodává.

V polovině ledna firma představila novou službu Internet Expres Optimal, která za necelých 1000 korun umožňuje připojení o rychlosti až jeden megabit/s. S rostoucí vzdáleností telefonu od ústředny však uživateli klesá rychlost připojení.