Po čase je zde opět recenze magazínu Hardware, tentokrát s velmi neobvyklým externím televizním tunerem...

Recenze: Hercules Smart TV on Screen

V dnešní recenzi budeme testovat poměrně netradiční zařízení, a tím je TV tuner od firmy Hercules, který se vyznačuje nejen tím, že je externí, ale také především díky tomu, že funguje i bez zapnutého počítače! Nevěříte? Čtěte dále...

Krabice a instalace

Externí TV tuner je dodáván ve větší krabici, ve které naleznete poměrně mohutný přístroj o rozměrech většího modemu, dále těžký napájecí zdroj, kabely pro připojení zvukové a grafické karty, dálkové ovládání a sadu dvou mikrotužkových baterií. Nechybí ani návod v češtině, což je v dnešní době poměrně chvályhodné.

Jak již bylo na počátku řečeno, tento tuner je zvláštní tím, že funguje i bez zapnutého PC, tudíž se žádným "datovým" způsobem (USB, FireWire...) nepřipojuje k počítači, ale pouze se jakoby "zasadí" do trasy mezi počítačem a monitorem, resp. repro soustavou. K tomu slouží poměrně velké množství vstupů a výstupů. V prvé řadě je to audio vstup (stereo zvuk z počítače) a výstup (do repráků), zdířka pro kabel z grafické karty rozšířeným S-Video vstupem pomocí přiloženého kabelu a samozřejmě klasický výstup na monitor (DVI zde chybí), zásuvka pro zdroj, TV-out (který mi ale nefungoval) a vstupy z externích zdrojů, např. videa (cinch i S-Video).

V přední části stříbrného tuneru jsou tlačítka pro základní funkce, pro pokročilejší nastavení je ale nutné použít dálkový ovladač čínské výroby, kde bohužel není příliš dobře řešeno rozložení jednotlivých tlačítek. Dálkové ovládání probíhá klasicky infračerveným přenosem, takže je potřeba mít přímou viditelnost na přední část tuneru.

Spuštění tuneru

Po kompletním propojení je již možné začít ladit televizní stanice. Použil jsem televizní kabel (kabelová TV), a proto se mi za malou chvíli naladilo všech 38 kanálů v poměrně slušné kvalitě, přičemž tuner sám rozpoznal zvukovou normu D/K nebo B/G a vše nahodil do krásného sterea. Kvalita obrazu není stoprocentní, zvláště pro lidi "odkojené" digitálním satelitním vysíláním, ale možnosti analogu jsou využity naplno, přičemž bystré oko může pozorovat mírně "přesvětlené" jasné scény, ale to se dá celkem dobře korigovat. Bohužel je obraz v prokládaném režimu, takže o nějaké "enhanced motion compensation" nemůže být ani řeč (pokud tedy např. běží na obrazovce zleva doprava titulky, nebo běhají hráči při fotbalovém zápase, nebudete z toho mít takový požitek).

Nastavení se provádí pomocí anglického OSD menu a lze regulovat jas, kontrast, sytost a odstín barev, ostrost obrazu a frekvenci. Zastavil bych se u ostrosti, kde jsou k dispozici čtyři úrovně, přičemž v "nejměkčím" zobrazení jsou již patrné "kropenaté" prvky v obraze. Z vlastní zkušenosti vím, že je lepší ostrost ubrat a kanál manuálně doladit pomocí funkce "fine tune", která je pohotově k dispozici i na dálkovém ovladači. Co se týče volby frekvence monitoru, zde již to bude horší, protože zvládá pouze 60 a 75 Hz, takže pokud jste očekávali, že si z vašeho 144 Hz monitoru uděláte nádhernou podívanou, asi budete zklamáni.

Dá se samozřejmě nastavovat také zvuková kvalita - balance, zvuková norma, basy a výšky, ovšem změny posledních dvou uvedených položek alespoň u mě příliš cítit nebyly. Je ale nutné pochválit výrobce, že není slyšet jakýkoli "brum", přestože je zařízení připojeno k počítači. Dále je možné v nastaveních měnit i rozlišení obrazu, to je ovšem omezeno pouze na 640x480, 800x600 a 1024x768. Sám jsem ale zkoušel obraz na LCD Samsung 15" (1024x768), přičemž v 800x600 a 60 Hz obraz vypadal naprosto skvěle. Ve vyšším rozlišení nebo při vyšší frekvenci to už kupodivu nebylo "ono".

Absence známých funkcí

Vzhledem ke své "povaze" nemůžete od externího tuneru čekat funkce, na které jste zvyklí u PCI nebo USB TV karet. Jednak samozřejmě nemůžete televizní obraz nahrávat (leda jako TV-in, pokud jej na grafické kartě vůbec máte) nebo se dívat na "obraz v obraze" (dohromady při práci s PC). Dále jej není možné použít k notebookům, resp. k počítačům bez samostatného monitoru.

Co ale v tuneru být mohlo, je teletext nebo rozhlasové stanice. Rovněž bych byl nadšenější, kdyby samotná "krabička" měla menší rozměry a dálkový ovladač se ovládal pohodlněji... Ale jsou to zbytečné stížnosti, protože tento TV tuner je určen pro ty, kterým stačí základní funkce a chtějí si pustit TV i bez počítače (třeba na "vyřazeném" monitoru), což je samozřejmě možné.

Shrnutí

Jak již tedy bylo řečeno - pokud chcete TV tuner, který budete používat bez nutnosti instalace do počítače (a tedy i bez počítače samotného), je pro vás zařízení Hercules Smart TV správnou volbou. Obraz je poměrně slušný, i když absence teletextu, rádia nebo možnosti nahrávání asi zamrzí (a smůlu mají i majitelé notebooků). Pokud ale toto oželíte, dostanete kvalitní produkt bez jakýchkoli hardwarových nároků. V kombinaci s větším LCD monitorem tak v podstatě získáte levný LCD televizor!

NÁZEV Hercules Smart TV on Screen
CENA cca 3100 Kč (s DPH 19%)
ZAPŮJČIL DXT ComputerS
KLADY (+) nulové hardwarové nároky
(+) postačí pouze monitor
(+) poměrně slušný obraz
(+) s LCD monitorem levná LCD TV
ZÁPORY (-) nefunguje s notebookem
(-) nemá teletext a rádio
(-) nelze nahrávat do počítače
(-) nemá "obraz v obraze"
(-) frekvence pouze 60 a 75 Hz
VERDIKT [ 80% ]