Hlavní obsah

Pozastavte libru, burcují politici. Facebook s vlastní virtuální měnou narazil

Washington

Americká internetová společnost Facebook svými plány na vytvoření nové digitální měny znepokojila politiky ve Spojených státech i Evropě. Americká poslankyně Maxine Watersová, která předsedá výboru finančních služeb ve Sněmovně reprezentantů, již firmu vyzvala k pozastavení těchto plánů, dokud je nepřezkoumají regulátoři a Kongres. Připojila se tak k dalším politikům, kteří signalizovali obavy z důsledků nové měny v oblasti ochrany soukromí a bezpečnosti, píše agentura Reuters.

Foto: Stephen Lam, Reuters

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg

Článek

„Facebook má data o miliardách lidí a opakovaně prokázal lhostejnost k ochraně a obezřetnému využívání těchto dat,“ uvedla Watersová. „Oznámením, že hodlá vytvořit kryptoměnu, pokračuje Facebook ve své nekontrolované expanzi a prohlubuje svůj vliv na životy svých uživatelů,“ dodala.

Obavy vyjádřili také další američtí zákonodárci. „Facebook je již nyní příliš velký a příliš silný a tuto sílu uplatnil k využití údajů uživatelů bez ochrany jejich soukromí. Nemůžeme Facebooku dovolit provozovat novou kryptoměnu bez dohledu,“ uvedl například senátor Sherrod Brown.

Poslanec Patrick McHenry, který je členem výboru finančních služeb ve Sněmovně reprezentantů, vyzval, aby se kvůli plánované digitální měně konalo kongresové slyšení představitelů Faceboooku. Tento návrh podpořila rovněž Watersová. Jeden z představitelů Facebooku uvedl, že firma otázky zákonodárců ráda zodpoví.

Cílová skupina: 1,7 miliardy lidí

Facebook oficiálně představil plány na vytvoření nové digitální měny s názvem libra v úterý. Plán Facebooku je ambiciózní, chce se totiž zaměřit na 1,7 miliardy lidí po celém světě, kteří nemají bankovní účet. Tito lidé by podle společnosti měli dostat možnost používat virtuální libru k nízkonákladovým převodům prostředků prostřednictvím mobilních telefonů.

„Internet dal každému přístup k informacím o světě, demokratizoval přístup k bezplatným komunikačním technologiím, ale v oblasti peněz zůstalo vše při starém,“ uvedl David Marcus, který stál v minulosti v čele společnosti PayPal a do Facebooku přišel v roce 2014.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire krátce po odhalení plánů největší sociální sítě na světě prohlásil, že Facebook musí zajistit, aby nová měna nepoškozovala spotřebitele a nebyla používána k nezákonným aktivitám.

„Tento nástroj umožní Facebooku shromáždit miliony a miliony údajů, což posiluje mé přesvědčení, že je zapotřebí velké digitální firmy regulovat,“ uvedl Le Maire v úterním rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe-1.

Větší regulace kybernetických měn

Německý zástupce v Evropském parlamentu Markus Ferber v souvislosti s plány Facebooku vyzval k větší regulaci digitálních měn. "Byl by to dobrý důvod, proč by Evropská komise měla začít pracovat na řádném regulačním rámci, který by upravoval pravidla virtuálních měn," uvedl.

O virtuální měně libra

Libra bude podobně jako nejznámější digitální měna bitcoin založena na technologii blockchain. Jde o druh decentralizované databáze, která uchovává neustále se rozšiřující počet záznamů, jež jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu.

Facebook v úterý ujišťoval, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou.

Anglický název libra odkazuje na znamení zvěrokruhu Váhy. V českém jazyce zní stejně jako název britské měny, ovšem ta sama se anglicky nazývá pound, stejně jako váhová jednotka. V angličtině tedy název nové digitální měny nepřipomíná jméno žádného jiného platidla.

Facebook je největší internetová sociální síť na světě. Přístup podniku k ochraně soukromí se loni dostal do centra pozornosti po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám