Hlavní obsah

Huawei podal další žalobu na americkou vládu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Washington/Peking
Aktualizováno

Čínská telekomunikační společnost Huawei se obrátila na soud ve Spojených státech se žádostí, aby označil zákaz používání jejích výrobků federálními úřady za neústavní. Informovaly o tom ve středu tiskové agentury, podle nichž krok souvisí s již existující žalobou, kterou se firma od března domáhá zrušení amerického zákazu.

Foto: Jason Lee, Reuters

Logo společnosti Huawei

Článek

Spojené státy loni přijaly zákon, kterým označily Huawei za bezpečnostní riziko, a omezily tak přístup firmy na americký trh. Podle Washingtonu existuje nebezpečí, že by prostřednictvím technologií dodávaných firmou mohla čínská vláda či tajné služby získávat citlivé informace. Huawei popírá, že by jakkoli spolupracovala s orgány komunistického státu.

Firma v úterý požádala soud v Texasu, aby prohlásil zmíněný zákon za neústavní. Podle právníka firmy je zákon „tyranií” vůči jedné společnosti, které nedává šanci se hájit, což odporuje americké ústavě.

První žaloba již v březnu

Huawei se již v březnu obrátila na texaský soud s tím, že zákaz porušuje zákon a brání firmě v rovné soutěži.

Úterní nová žaloba je dalším krokem v bobtnající při Washingtonu a Pekingu, v níž se Spojené státy snaží přesvědčit pro zákaz používání výrobků čínské firmy ve strategických odvětvích také další země.

Americké ministerstvo obchodu v polovině května zařadilo Huawei na černou listinu a američtí výrobci přestali firmě dodávat klíčové čipy pro výrobu telefonů.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval kromě USA i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.

Technologičtí giganti dávají od Huawei ruce pryč

Google v reakci na přidání společnosti Huawei na černou listinu amerického ministerstva obchodu uvedl, že přestane do nových přístrojů dodávat některý klíčový software. U chystaných produktů by tak nemusely být dostupné všechny služby – například Play Store, Gmail a YouTube nebo Google Mapy.

Omezení ze strany Googlu není pro Huawei jediný problém. Kvůli celé bezpečnostní kauze dávají od čínského výrobce ruce pryč také další technologické giganty. Jsou mezi nimi společnosti Intel, Qualcomm, Xilinx či například Broadcom. Informovala o tom agentura Bloomberg s tím, že napětí mezi USA a Čínou kvůli tomu graduje.

Intel je v současnosti největším výrobcem procesorů na světě, i když se soustředí primárně na stolní počítače a servery. Qualcommu patří prvenství mezi mobilními čipsety. Xilinx prodává programovatelné čipy používané v síti a Broadcom je dodavatelem přepínacích čipů, ale například patří také k největším výrobcům BlueTooth a WiFi čipů na světě.

V nabídkách těchto společností je ovšem celá řada dalších klíčových komponent, které jsou nezbytné k výrobě smartphonů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám