K cenzuře některých internetových služeb se vláda odhodlala kvůli vlně nenávisti, jež se spustila po teroristických útocích na kostely a hotely na Srí Lance z 21. dubna, při nichž islamisté zabili přes 250 lidí.

V souvislosti s tím byl například v srílanském městě Čilav předminulý týden zbit jeden muslim, který přitom se zmiňovaným útokem neměl nic společného. Několik desítek lidí pak házelo kameny na mešity a na obchody, které vlastní či provozují muslimové. Policie skupinu útočníků zadržela.

Nedostupné jsou například aplikace Facebooku a WhatsAppu, které patří v zemi k hojně využívaným. Kromě toho v zemi platí zákaz vycházení.

Na Srí Lance útočilo celkem sedm sebevražedných atentátníků na dva katolické a jeden protestantský kostel. V jejich hledáčku se ocitly také tři luxusní hotely. K zodpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát.

Jak mohou státy zablokovat části internetu nebo celou webovou síť

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoliv zablokovat. „Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Proto musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní. V Íránu se nyní uživatelé nemohou připojit na Facebook. [celá zpráva]