Prvními a nejznámějšími adepty jsou GTA (Grand Theft Auto), Halo 2 a Mortal Kombat. Američtí politici vidí mezi těmito namátkou zmíněnými hrami a narůstající kriminalitou mládeže přímé pojítko, uvedl Detroit News.

Jedním ze států, který již brzy přijme opatření, jež dovolí násilně orientované hry (je těžké si dnes vybavit jakoukoli úspěšnější hru, ve které by se alespoň chvíli nestřílelo či s pomocí avatara neprošlo kolem baru obsypaného spoře oděnými děvami), prodávat pouze občanům nad 18 let, je Georgia.

Pokud se prodejce dopustí trestného činu nabídnutím softwaru osobě mladší než je stanovena zákonem, pak může být potrestán pokutou ve velikosti 1000 dolarů (asi 23 tisíc korun) nebo dokonce šestiměsíčním odnětím svobody. Podle některých politiků, by vina a trest měla spočívat právě na rodičích a ne na jejich nezletilých dětech, které si "závadný" software zakoupí.

Anketa: Umožňujete svým dětem hrát videohry označené jako 18+?

"Netýká se to nás. Netýká se to herních společností. Je to záležitost rodičů", říká Ian Morganstein, zástupce ředitele obchodu s videohrami For Your Entertainment. Podle svých slov často odmítá prodávat zmiňované zboží mládeži, která se však vzápětí doprovázená rodiči vrací nakoupit.

Průměrný věk hráčů se odhaduje na 30 let, zatímco kupujících na 36 let. V 83 procentech případů jsou to právě rodiče, kdo videohry s nálepkou 18+ svým nezletilým dětem darují.