Firmu k ukončení výroby procesorových čipů vedly zejména tržní aspekty, neboť s konkurecí jakou jsou společnosti Intel a AMD se věru podniká nelehko. Náklady na vývoj nových jader jsou stále vyšší a doba návratnosti financí záleží na jejich tržním úpěchu.

Transmeta se s pouhými 53 milióny dolarů náhle ocitla před nelehkým rozhodnutím, zda vyrábět a prodávat procesory dále, nebo jejich produkci zastavit a peníze investovat jinam. Zvítězila druhá možnost a Transmeta se začíná orientovat pouze na poskytování technologického know-how a jeho následného licencování.

Hlasujte v anketě uvedené pod článkem:
Litujete odchodu Trasmety jakožto výrobce procesorů?

Jedním z prvních zákazníků novodobé historie firmy bude nejspíše společnost Sony, která se zhlédla v technologii zvané LongRun2, která je klíčovou komponentou Transmeta-čipů a stará se o minimalizaci energetické spotřeby a tepelného výdeje daného jádra. Bez zajímavosti jistě není ani fakt, že LongRun2 již dříve licencovaly společnosti Fujitsu a NEC.

Technologie LongRun2 se v jádrech Transmety zatím ještě neobjevila - její začlenění bylo totiž plánováno až na první čtvrtletí 2005, kdy měla být uvedena 90nm jádra Efficeon - je tedy zřejmé, že se jí tyto produkty nedočkají.

Společnost Sony LongRun2 optimalizace pravděpodobně využije při výrobě Cell procesorů, které budou pohánět novou herní konzoli Sony Playstation 3.