Čip, který umožní grafickému jádru vybavenému PCI Express rozhraním provoz na AGP slotu, je prozatím označen jako "Rialto". Jeho výrobu plánovala ATI u jednoho ze svých partnerů spustit již v posledním čtvrtletí roku 2004, bohužel se tomu tak nestalo a dnes stále není jasné, kdy se tento můstek stane reálně dostupným.

Výrobci jsou PCIe nadšeni

Zatímco výrobci počítačů jsou příchodem PCI Express slotu nadšeni, protože jim umožňuje navyšovat tržby prodejem celkově nových počítačů, je tomu u konečných uživatelů jinak, protože ti neustále čekají na možnost upgradu grafické karty ve své postarší základní desce vybavené pouze AGP slotem.

Pro výrobce grafických čipů toto znamená mít ve svém portfoliu nabídku dvou produktových řad, což je ekonomicky velmi neefektivní. S levným a účinným řešením přišla minulý rok nVIDIA, když uvedla speciální čip v ceně 10 dolarů, který byl schopen signály z PCI Expressní grafiky přeložit AGP slotu a umožnit tak použití ryze PCIe jader i ve starším AGP. 

Hlasujte v anketě pod článkem:
Zvažujete nákup nového PC vybaveného PCI Express slotem?

Ekonomicky neúnosná situace

I když se ATI v minulosti snažila o tzv. nativní grafické karty - tedy o jádra schopné pracovat buď na AGP nebo na PCIe slotu bez překlenovacích čipů, ukazuje se, že tato situace není a ani nebude ekonomicky únosná. ATI se tak pravděpodobně vydá podobnou stezkou jako konkurence a signály z PCIe do AGP přeloží pomocí můstku Rialto.

AGP slot by měl v příštích několika týdnech dostat nové osvěžení v podobě variací jader RADEON X300, RADEON X700, RADEON X850 (který je hráčskou veřejností nadšeně očekáván) - kdy přesně však bude záležet na počtu a dostupnosti "Rialto" PCIe->AGP konvertorů.