Ještě v první polovině roku 2004 bylo možné na internetu surfovat z mobilního telefonu rychlostí jen okolo 40 Kbit/s v rámci technologie GPRS, což postačilo maximálně tak na čtení e-mailů a o pohodlném prohlížení stránek nemohla být ani řeč. Zlom nastal až letos v srpnu, kdy Eurotel spustil rychlý mobilní internet, jehož rychlost se v některých místech vyšplhala až téměř na dvacetinásobek.

V závěru roku se nechali slyšet i zbylí dva mobilní operátoři a zatímco T-Mobile svůj rychlý internet rozjel ještě začátkem prosince, Oskar se svojí první komerční nabídkou přijde až v první polovině roku 2005.

O službě Data Expres od Eurotelu jsme již psali v srpnu, a proto je ten správný čas podívat se, jak je na tom rychlý internet od T-Mobile. Obě služby jsou postaveny na zcela odlišné technologii, přičemž každá má své výhody, ale i nevýhody. Zatímco Eurotel pro svůj rychlý internet použil technologii CDMA, kterou rozjel ve své starší analogové síti NMT, konkurenční T-Mobile a Oskar zvolili odlišnou technologii EDGE.

EDGE si vystačí s mobilem

EDGE sice nabízí výrazně nižší maximální rychlost (236,8 Kbit/s pro download a 118,4 Kbit/s pro upload) než CDMA, ale zase umožňuje plynulý přechod na staré dobré GPRS v místech, kde nemá operátor pokrytí. Navíc pro EDGE postačí obyčejný mobilní telefon s podporou této technologie, zatímco pro CDMA je zatím nutné zakoupit speciální zařízení v podobě USB modemu.

Vzhledem k tomu, že technologie EDGE je pouze dalším vývojovým stupněm GPRS, nastavení telefonu a počítače je naprosto shodné jako u GPRS. V místech, kde je podporováno EDGE se automaticky zvýší rychlost a uživatel tedy kromě rychlosti nepocítí žádný rozdíl. Škoda jen, že námi testovaná Nokia 6230 nemá pro EDGE žádný speciální indikátor.

Jak rychlý je internet ve skutečnosti

Přenosová rychlost závisí na aktuálním vytížení sítě, na síle signálu a v neposlední řadě také na konkrétní lokalitě. Přestože technologie EDGE od T-Mobile by měla být dostupná téměř po celé Praze, zatím je možné pouze přibližně v jedné třetině lokalit surfovat maximální rychlostí.

V takovém případě jsme dosahovali s mobilním telefonem Nokia 6230 (ten je díky podpoře EDGE třídy 10 nejrychlejším telefonem na českém trhu) přenosové rychlosti směrem k uživateli okolo 200 Kbit/s. Ve většině námi testovaných míst se však rychlost pohybovala jen okolo 80 Kbit/s, což je způsobeno tím, že v těchto lokalitách ještě síť nebyla schopna využít nejrychlejších kódovacích schémat. Ping nebo-li doba odezvy se na české servery pohybuje okolo 500 ms a tak se mobilní internet příliš nehodí na on-line hraní her.

Rozhodující je pokrytí

Mimo Prahu jsme neměli možnost EDGE zatím vyzkoušet, nicméně pokryta by měla být v současné době ještě města Brno, Plzeň, Ostrava, Olomouc a České Budějovice. S postupem času se samozřejmě bude pokrytí dále vylepšovat. Nyní je však ve srovnání s konkurenční technologií CDMA minimální. Eurotel totiž svým vysokorychlostním mobilním internetem pokrývá přibližně 80 procent obyvatel ČR.

Právě toho je si firma T-Mobile vědoma a tak do konce března příštího roku, než se vylepší pokrytí, nabízí rychlý mobilní internet za cenu GPRS tarifů a připojení tedy zatím vyjde skoro o 300 korun měsíčně levněji než u Eurotelu. Později rychlost omezí na 85 Kbit/s a za využití maximální rychlosti EDGE si bude účtovat 200 korun měsíčně navíc a cenový rozdíl se tak téměř srovná.