Hlavní obsah

Kurz bitcoinu pozvolna stoupá. Jedna mince má hodnotu 222 tisíc korun

Novinky, mif

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Hodnota kybernetické měny bitcoin se v první polovině února držela na historických minimech. Už na konci minulého týdne však začala postupně stoupat. Jedna virtuální mince má tak nyní hodnotu více než 222 tisíc korun.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Patrně nejlepší období měly bitcoiny na konci loňského roku. V prosinci se totiž jedna virtuální mince obchodovala okolo 19 tisíc dolarů (asi 385 tisíc korun).

S příchodem nového roku však začal kurz dramaticky klesat. Na konci ledna se tato kyberměna obchodovala za 9400 USD, tedy v přepočtu 191 tisíc Kč. Zkraje února kurz ještě klesl, a to až na 5979 dolarů, tedy v přepočtu něco málo přes 122 tisíc korun.

Vůbec poprvé od poloviny loňského roku tak kurz oslabil pod hranici 6000 dolarů.

Banky zakázaly nákupy kreditkami

Celá řada ekonomů a obchodníků začala tuto virtuální měnu označovat za bublinu a věštila ještě větší propady kurzu.

Kvůli obavám z toho, že věřitelé nebudou splácet své závazky z důvodu klesajících kurzů, dokonce některé americké banky zakázaly nákup kybernetických mincí prostřednictvím kreditních karet. K tomuto kroku se odhodlaly banky Lloyds, JPMorgan, BoA a Citi.

Na konci tohoto týdne ale začal kurz pozvolna stoupat, až se v neděli vyhoupl přes pomyslnou hranici 11 tisíc dolarů. V pondělí ráno se pak ustálil na 10 890 dolarů, tedy v přepočtu bezmála 222 400 Kč.

Výkyvy nejsou výjimečné

Velké výkyvy kurzů bohužel nejsou u bitcoinů nijak výjimečné. I proto minulý měsíc největší německá bankovní společnost Deutsche Bank varovala uživatele před investicemi do této virtuální měny. [celá zpráva]

„Běžným investorům bych to prostě nedoporučoval,“ uvedl stoicky hlavní investiční stratég Deutsche Bank Ulrich Stephan. Následně dodal, že hlavní problém vidí v tom, že tato měna není regulovaná a její kurz je velmi nestabilní.

Ještě dříve varoval před investicemi do virtuálních měn ze stejných důvodů Evropský bankovní úřad. [celá zpráva]

.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám